7 PRIEŽASTYS, KODĖL JŪSŲ ĮMONEI REIKIA FINANSŲ ANALIZĖS IR VALDYMO

0 Comments

Dažnai į klausimą „Ar jūsų įmonei reikia finansų analizės ir valdymo paslaugų?“ galima išgirsti atsakymą „Mes jau turime buhalterį“. Tokio pobūdžio atsakymai atspindi vyraujančią nuomonę, kad finansų valdymas įmonėje vis dar susiveda į sąskaitų išrašymą, darbo užmokesčio ir mokesčių apskaičiavimą bei balanso ir pelno (nuostolių) ataskaitos paruošimą. Žinoma, visos šios funkcijos yra būtinos įmonei, tačiau jos nepadeda surasti naujų klientų ir didinti pardavimų. Vadinasi, tai yra kaštai, kuriuos reikia minimizuoti. Ir verslininkai iš tiesų šiuos kaštus minimizuoja – rinkoje atsiranda pasiūlymų nusipirkti buhalterinės apskaitos paslaugas vos už porą šimtų litų. Reikia pripažinti, kad pradiniais įmonės veiklos etapais tai yra vienas iš geriausių sprendimų. Kai įmonės verslo modelis yra tik testuojamas, kai yra formuojami ir tobulinami verslo procesai, elementarių buhalterinės apskaitos funkcijų pirkimas leidžia sumažinti išlaidas personalui, supaprastinti organizacinę struktūrą ir susikoncentruoti ties tais darbais, kurie tuo įmonės raidos etapu išties yra svarbūs.

Tačiau didėjant įmonės veiklos apimtims neišvengiamai iškyla klausimai, kuriuos, dažniausiai, buhalterinė apskaita palieka be atsakymų. Jei šie klausimai ilgą laiką yra ignoruojami, tai gali tapti rimtų finansinių problemų priežastimi. Dėl to yra kritiškai svarbu laiku identifikuoti momentą, kai šitie klausimai tampa jums aktualūs.

  1. Ar jūs žinote, kokia yra detali jūsų įmonės kaštų struktūra, kaip ji keičiasi ir kaip ji atrodo palyginus su konkurentais? Kam to reikia? Žinojimas kur ir ką galima (o kartais net ir reikia) apkarpyti yra tiesioginis raktas į įmonės pelningumo didinimą. Pastovus kaštų struktūros ir jos dinamikos stebėjimas leidžia operatyviai priimti sprendimus, kur galima sumažinti sąnaudas ir, atitinkamai, padidinti pelną.
  2. Ar jūs žinote, kokia yra detali jūsų įmonės pardavimų struktūra, kokie pokyčiai įvyko per pastaruosius metus ir kokios klientų ar prekių grupės generuoja daugiausiai pardavimų? Kaip tai gali jums padėti? Tai suteikia aiškų atsakymą, kokios klientų ar prekių grupės yra prioritetinės, kur reikia sukoncentruoti daugiausiai pardavimo pastangų ir kokių prekių ar paslaugų reikia atsisakyti.
  3. Ar jūs žinote, koks yra atskirų prekių grupių ar prekių apyvartumas, kaip jis atrodo palyginus su konkurentais ir kaip jį galima padidinti? Kokia iš to nauda jums? Atsargų (sandėlio) struktūros optimizavimas gali atlaisvinti nemažai piniginių lėšų, kurios šiuo metu naudojamos ne pačiu efektyviausiu būdu. Neretai būna, kad įmonė bando lenktyniauti su kitomis, tempdama dvigubą ar net trigubą didesnį atsargų „balastą“. Nesunku yra numatyti, kuo pasibaigs tokios lenktynės. Detali atsargų struktūros analizė, apyvartumo rodiklių nustatymas, užsakymo procedūrų tobulinimas ir atsargų struktūros susiejimas su pardavimais gali padėti sumažinti šį „balastą“, toliau sėkmingai dalyvauti lenktynėse ir sukaupti nemažai laisvų piniginių lėšų.
  4. Ar jūs žinote, koks yra atskirų prekių grupių ar prekių apyvartumas, kaip jis atrodo palyginus su konkurentais ir kaip jį galima padidinti? Kokia iš to nauda jums? Atsargų (sandėlio) struktūros optimizavimas gali atlaisvinti nemažai piniginių lėšų, kurios šiuo metu naudojamos ne pačiu efektyviausiu būdu. Neretai būna, kad įmonė bando lenktyniauti su kitomis, tempdama dvigubą ar net trigubą didesnį atsargų „balastą“. Nesunku yra numatyti, kuo pasibaigs tokios lenktynės. Detali atsargų struktūros analizė, apyvartumo rodiklių nustatymas, užsakymo procedūrų tobulinimas ir atsargų struktūros susiejimas su pardavimais gali padėti sumažinti šį „balastą“, toliau sėkmingai dalyvauti lenktynėse ir sukaupti nemažai laisvų piniginių lėšų.
  5. Ar jūs žinote, koks yra jūsų įmonės planuojamas pinigų srautas ateinančiam mėnesiui bei pusmečiui ir iš ko jis bus sugeneruotas? Kodėl tai yra svarbu? Tam, kas yra susidūręs su situacija, kai pelningai veikiančiai įmonei trūksta piniginių lėšų, turbūt nereikia paaiškinimų, kiek svarbus yra pinigų srautų planavimas ir likvidumo rizikos valdymas. Skirtingų pinigų srautų scenarijų modeliavimas bei aiškus identifikavimas, kokie yra pagrindiniai įmonės pinigų srauto šaltiniai, turėtų tapti būtinais vadovo įrankiais kasdieninėje įmonės veikloje.
  6. Ar jūs žinote, kokie sąnaudų straipsniai labiausiai nukrypo nuo biudžeto šį mėnesį ir kodėl taip įvyko? Kam to reikia? Tai leidžia jums efektyviai kontroliuoti įmonės biudžeto vykdymą ir operatyviai reaguoti į faktinius nukrypimus. Jūs gaunate griežtą sąnaudų kontrolę, didesnį pelningumą ir galimybę operatyviai reaguoti į problemines situacijas.
  7. Ar jūs žinote, kokia yra jūsų naujo investicinio projekto planuojama grąža ir numatomi pinigų srautai? Koks finansavimo būdas yra geriausias ir kokius skaičiavimus reikia pateikti bankininkams? Kodėl jums to reikia? Nes tik ši informacija padės jums priimti efektyvų investicinį sprendimą.

Taip, tai yra klausimai, kurie yra tiesiogiai susiję su įmonės finansų valdymu. Tačiau jie, kaip ir daugelis kitų, susijusių su finansiniais įmonės veiklos aspektais, dažniausiai yra už buhalterinės apskaitos kompetencijos ribų. Ir tai iš tiesų yra normali situacija – buhalteris turi užtikrinti tik efektyvų buhalterinės apskaitos funkcijų vykdymą. Versti jį planuoti pinigų srautus, kontroliuoti biudžeto vykdymą ar analizuoti sąnaudų ar atsargų struktūrą nėra pats efektyviausias sprendimas. Dažniausiai jis tiesiog negalės to padaryti arba neturės tam laiko.
Būtent tuo momentu, kai įmonėje išryškėja poreikis gauti atsakymus į minėtus klausimus, o pakankamai dažnai šis momentas sutampa su reikšmingomis problemomis, ateina suvokimas, kad finansų analizė ir valdymas nėra tas pats kaip ir buhalterinė apskaita. Jeigu jūs jau turite atsakymus į šiuos klausimus, vadinasi jūsų įmonės finansų skyrius jau yra nebe kaštų centras. Tai jau yra jūsų investicija, kuri generuoja jums grąžą. Grąžą, kuri pasireiškia didesnio pelno, geresnio ir stabilesnio pinigų srauto bei efektyvesnės kontrolės pavidalu. Tačiau jeigu jūs dar neturite atsakymo į šiuos klausimus, arba net dar nekeliate sau tokių klausimų, pats laikas pamąstyti apie šią investiciją. Žinoma, įgyvendinti šią investiciją galima įvairiais būdais. Jūs galite pasamdyti finansų direktorių, galite visas užduotis atlikti savarankiškai arba galite pasinaudoti išorinėmis finansų valdymo paslaugomis. Kaip ir su bet kokia investicija čia svarbu įvertinti turimus resursus, potencialias rizikas, laukiamą grąžą ir pasirinkti optimalų variantą.

1

You May Also Like

Palikti komentarą

Your email address will not be published. Required fields are marked *